+90 216 442 88 99
tarko@tarkohijyen.com

Gıda

Hem erkek hem de dişi sinekler her çeşit insan gıdası, hayvan gübresi üzerinde ,çöp ve dışkı ile  beslenir. Doğal koşullar altında sinekler geniş ararlar.

Ev sineği (Musca domestica)

Çeşitli gıda maddeleri. Ağız parçalarının yapısı nedeniyle, gıda maddeleri sıvı halde veya tükrük bezi sekresyonlarında. Sıvı gıda emilir ve katı gıda tükürük ile ıslanır, olmak için yutmadan önce eritilir. Su sineklerin diyetinin önemli bir parçasıdır ve sinekler genelde erişim olmadan 48 saatten fazla yaşıyorlar. Diğer ortak kaynaklar süt, şeker, şurup, kan, et suyu ve diğer birçok madde. Sineklerin besbelli en az iki veya üç kez beslenmesi gerekir.

Yetişme alanları

Dişi sinekler yumurtalarını çürük, fermente edici veya çürüyen hayvansal veya bitkisel menşeli organik materyal üzerine bırakır.

Birikmiş hayvan dışkılarının yığınları ev sinekleri için en önemli üreme yerleri arasındadır.
Çöp, çoğalma için ana ortamı sağlar. Evde ve halkın genelinde gıda hazırlama, yemek pişirme ve sunma ile bağlantılı yerler ve meyveler de dahil olmak üzere yiyeceklerin taşınması, depolanması ve satışı yapılan yerler üreme alanlarıdır.

Organik gübre

Organik madde ile gübrelenen alanlar, örneğin gübre, dışkı, çöp ve balık yemekleri, sinekler için uygun üreme yerleri sağlayabilir.
Çöp, kentsel alanlarda sinek üreme için temel araçtır.
Açık kanalizasyonlarda arıtma çamuru ve katı organik atıklarda da yetişir.
Çürük çim parçalanma yığınları, kompost yığınları ve diğer birikimler.
Çürümekte olan sebze, sinekler için iyi üreme alanları olarak hizmet eder.

Yetişkin sineklerin ekolojisi

Sineklerin ekolojisinin anlaşılması, onların taşıyıcıları rollerini açıklamaya yardımcı olur.
Hastalık ve kontrol önlemlerinin planlanmasına izin verir. Yetişkin sinekler ağırlıklı olarak aktiftir.
Gün boyunca, beslendikleri ve eşleştiklerinde. Gece normalde dinlenirler, ancak bir dereceye kadar yapay ışığa adapte olurlar.

Dinlenme yerleri
Gündüz, aktif olarak beslenmediğinde, sinekler zemin, duvar, tavan ve diğer iç yüzeylerin yanı sıra açık alanda, çitler, duvarlar, basamaklar, basit çukur tuvaletleri, çöp kutuları, çamaşır ipleri, otlar ve yabani otlarda dinlenmiş olarak bulunabilirler.

Geceleri sinekler normalde etkisizdir. Bu sefer en sevdikleri dinlenme yerleri tavan ve diğer yüksek yapılardır. Sıcaklıklar yükseldiği zaman gece, çamaşır ipleri, elektrik telleri, ipler, yabani otlar, çitler, çalılar ve ağaçlarda dinlenirler. Tercih edilen bu dinlenme yerleri genellikle gündüz besleme ve üreme alanlarına yakın ve rüzgarsızdır. Genellikle yer seviyesinin üzerindedir, ancak nadiren beş metreden daha yüksektir.

Sinek sayılarındaki dalgalanmalar

Belirli bir bölgedeki uçuş sayısı, üreme yerlerinin mevcudiyetine, güneşli, sıcaklık ve neme bağlıdır. Uçma yoğunlukları ortalama olarak en yüksek 20-25 ° C sıcaklık; bunun üstünde ve altında sıcaklıklar ve 45 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda ve 10 ° C’nin altındaki sıcaklıklarda saptanamaz hale gelir. Çok düşük sıcaklıklarda, tür yetişkinlikte uykulu bir halde hayatta kalabilir.

Davranış ve dağıtım
Gün boyunca, sinekler çoğunlukla beslenme ve yetiştirme çevresinde veya etrafında toplanır
Eşleşme ve istirahatın yapıldığı yerlerde. Işık, sıcaklık, nem ve yüzey üzerindeki reaksiyonlarından büyük ölçüde etkilenirler.
Dinlenmek için tercih edilen sıcaklık 35 ° C ile 40 ° C.
Sinekler düşük hava nemliliğinde en aktiftir. Yüksek sıcaklıklarda (20 ° C’nin üstünde),
Çoğu ev sinekleri vakitlerini açık hava veya açık havada kapalı alanlarda geçirirler.

Comments are closed.

Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Cami Halısı Camilerimizin zeminlerine döşenen ve girişte insanların ilk gözüne çarpan dekor ürünüdür. Bunun için doğru renk desen ve motifte ve en kaliteli halı seçmek bizim için önemlidir. Üretimini yaptığımız cami halıları birbirinden farklı renk motif ve iplik çeşidine kadar çok fazla çeşit içermektedir. Amacımız; Camilerin iç mimarisinin rengine ve dokusuna yakışacak türde en uygun halı bulmaktır. Cami Halıları, cemaatin rahat ibadet edebilmesi ile beraber betonarme zeminin kaplanması düşünülerek üretilen bir halı türüdür. Halının cami halısı olması için gerekli birkaç husus var. Bunlarda en başı kaliteli bir iplikten üretilmesidir. Cami halısındaki bu kalite ise halının dokumadaki sıklığına bağlı. Cami halılarının kaliteli olmalarının bu denli önemli olmasının altında yatan unsursa kullanım amacındadır. 7/24 halka açık bir yerin olan estetik görünmesiyle beraber konforu da cami için büyük önemlidir. Bu noktada cami halısı üzerinde ki desenler sade olmalıdır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Salda Gölü, turkuaz tutkusu olan herkesin yoluna çıkmak zorunda olduğu bir yerdir. Bir krater gölü olan Salda suları, camın karnından başlar ve en derin yerlerde çivit mavisi oynar. Ve bunda çok gizemli bir şey var. Kasesi volkanik bir patlama ile oluştuğundan mavisi derin ve 184 metre derinliğinde Türkiye’nin en derin göllerinden biridir. Salda’nın beyaz bir kaya sahili var. Uzaktan kaya sanıyorsunuz ama onu aldığınızda kolayca yenilebilen beyaz bir tortu olduğunu görüyorsunuz. Bilimde stromatolik kayalar olarak bilinen bu yapılar Mars’ta da bulunur, bu nedenle kızıl gezegenin milyonlarca yıl önce Salda’ya benzediği düşünülmektedir. Mars’ta zaman içinde nehirler ve göller olduğunu gösteren izler var. Şu ana kadar, Salda yerlilerin piknik yapmaya geldiği bir yer. Eskiden insanlar sık sık dışarı çıkmıyorlardı. İlginç bir şekilde gelenler daha fazla yabancı turist olurdu. Bu yıl, motorcular motosikletçilerin, bisikletçilerin yeni radarına girmeye başladı. Tekne kiralayıp kürek çekebileceğimizi söylediğimizde hiçbir şey bulamadık. Ama balon turizminin yakında başlayacağına dair söylentiler var. Özetle, satın alabileceğiniz bir hizmet yok, ziyaret edecek bir yer yok. Salda’da ne kadar eğlendiğiniz, ne kadar eğlendiğinize çok paralel.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.