+90 216 442 88 99
tarko@tarkohijyen.com

Gıda

Hem erkek hem de dişi sinekler her çeşit insan gıdası, hayvan gübresi üzerinde ,çöp ve dışkı ile  beslenir. Doğal koşullar altında sinekler geniş ararlar.

Ev sineği (Musca domestica)

Çeşitli gıda maddeleri. Ağız parçalarının yapısı nedeniyle, gıda maddeleri sıvı halde veya tükrük bezi sekresyonlarında. Sıvı gıda emilir ve katı gıda tükürük ile ıslanır, olmak için yutmadan önce eritilir. Su sineklerin diyetinin önemli bir parçasıdır ve sinekler genelde erişim olmadan 48 saatten fazla yaşıyorlar. Diğer ortak kaynaklar süt, şeker, şurup, kan, et suyu ve diğer birçok madde. Sineklerin besbelli en az iki veya üç kez beslenmesi gerekir.

Yetişme alanları

Dişi sinekler yumurtalarını çürük, fermente edici veya çürüyen hayvansal veya bitkisel menşeli organik materyal üzerine bırakır.

Birikmiş hayvan dışkılarının yığınları ev sinekleri için en önemli üreme yerleri arasındadır.
Çöp, çoğalma için ana ortamı sağlar. Evde ve halkın genelinde gıda hazırlama, yemek pişirme ve sunma ile bağlantılı yerler ve meyveler de dahil olmak üzere yiyeceklerin taşınması, depolanması ve satışı yapılan yerler üreme alanlarıdır.

Organik gübre

Organik madde ile gübrelenen alanlar, örneğin gübre, dışkı, çöp ve balık yemekleri, sinekler için uygun üreme yerleri sağlayabilir.
Çöp, kentsel alanlarda sinek üreme için temel araçtır.
Açık kanalizasyonlarda arıtma çamuru ve katı organik atıklarda da yetişir.
Çürük çim parçalanma yığınları, kompost yığınları ve diğer birikimler.
Çürümekte olan sebze, sinekler için iyi üreme alanları olarak hizmet eder.

Yetişkin sineklerin ekolojisi

Sineklerin ekolojisinin anlaşılması, onların taşıyıcıları rollerini açıklamaya yardımcı olur.
Hastalık ve kontrol önlemlerinin planlanmasına izin verir. Yetişkin sinekler ağırlıklı olarak aktiftir.
Gün boyunca, beslendikleri ve eşleştiklerinde. Gece normalde dinlenirler, ancak bir dereceye kadar yapay ışığa adapte olurlar.

Dinlenme yerleri
Gündüz, aktif olarak beslenmediğinde, sinekler zemin, duvar, tavan ve diğer iç yüzeylerin yanı sıra açık alanda, çitler, duvarlar, basamaklar, basit çukur tuvaletleri, çöp kutuları, çamaşır ipleri, otlar ve yabani otlarda dinlenmiş olarak bulunabilirler.

Geceleri sinekler normalde etkisizdir. Bu sefer en sevdikleri dinlenme yerleri tavan ve diğer yüksek yapılardır. Sıcaklıklar yükseldiği zaman gece, çamaşır ipleri, elektrik telleri, ipler, yabani otlar, çitler, çalılar ve ağaçlarda dinlenirler. Tercih edilen bu dinlenme yerleri genellikle gündüz besleme ve üreme alanlarına yakın ve rüzgarsızdır. Genellikle yer seviyesinin üzerindedir, ancak nadiren beş metreden daha yüksektir.

Sinek sayılarındaki dalgalanmalar

Belirli bir bölgedeki uçuş sayısı, üreme yerlerinin mevcudiyetine, güneşli, sıcaklık ve neme bağlıdır. Uçma yoğunlukları ortalama olarak en yüksek 20-25 ° C sıcaklık; bunun üstünde ve altında sıcaklıklar ve 45 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda ve 10 ° C’nin altındaki sıcaklıklarda saptanamaz hale gelir. Çok düşük sıcaklıklarda, tür yetişkinlikte uykulu bir halde hayatta kalabilir.

Davranış ve dağıtım
Gün boyunca, sinekler çoğunlukla beslenme ve yetiştirme çevresinde veya etrafında toplanır
Eşleşme ve istirahatın yapıldığı yerlerde. Işık, sıcaklık, nem ve yüzey üzerindeki reaksiyonlarından büyük ölçüde etkilenirler.
Dinlenmek için tercih edilen sıcaklık 35 ° C ile 40 ° C.
Sinekler düşük hava nemliliğinde en aktiftir. Yüksek sıcaklıklarda (20 ° C’nin üstünde),
Çoğu ev sinekleri vakitlerini açık hava veya açık havada kapalı alanlarda geçirirler.

Comments are closed.

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid ,polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır.