+90 216 442 88 99
tarko@tarkohijyen.com

karasinekKarasinekler
Tür : Diptera (iki kanatlı)

Karakteristik Özellikler

Bir çift zar kanat; parçalama özelliğine sahip olan veya olmayan emme özellikli ağız bölümleri, büyük bileşik gözler; 5 bölümlü; yumurta, larva, pupa ve yetişkinlik aşamaları ile komple metamorfoz.

Familya : Musciade

Cins Karakteristikleri

Yaygın Karasinek (Musca Domestica)

Yetişkinler 6-8 mm boya ve 13-15 mm kanat açıklığına sahiptir; 4 boylamasına koyu şeritli gri göğüs; son karın bölümlerini kapatacak şekilde genişleyen merkezi koyu renkli bant ile karnın bazal yarısı devetüyü renginde ve kenarlarda ara sıra şeffaf; hareketsizken kanatlar açık; damar yapısı itibarıyla apikal uçta 4. damarın keskin yukarı doğru kıvrılımı.

Daha Seyrek Görülen Karasinek (Fannia canicularis)

Yetişkinler 6 mm boya ve 12mm kanat açıklığına sahiptir; 3 boylamasına şeritli gri göğüs; diğer karasineğe göre daha seyrek görülür; karnın alt kısmında yoğun kare yama: hareketsizken kanatlar geriye doğru toplanır; damar yapısı itibarıyla 4. damar kanat kenarına doğru düz açılır.

Dağılım

Yaygın karasinek (Musca Domestica) her yerde olan bir haşere türü olup en az 8 kilometrelik (5 mil) bir uçuş menziline sahiptir. Kapalı mekanlarda son derece aktiftir. Soğuk iklimlerde üreme genellikle kış öncesi sona erer ve karasinekler kıs mevsiminde pupa veya ergin evresine girer. Fakat sıcak ortamlarda yaygın karasinekler aktif kalır ve yıl boyunca üremeye devam eder.

Daha seyrek görülen karasinekler (Fannia canicularis) sıklıkla kümes çiftliklerinde görülür. Düzensiz bir uçma paternine sahiptirler ve sıklıkla kapalı mekan ışık kaynaklarının etrafında büyük sayılar halinde uçarlar. Daha seyrek görülen karasinekler, yaygın karasineklere göre soğuk hava koşullarını daha iyi tolere ederler.

Bu cins kış mevsimini başlıca pupa formunda geçirir fakat yaygın karasineklerde olduğu gibi yetişkinler sıcak ortamlarda aktif kalır ve yıl boyunca üremeye devam eder.

Neden Mücadele Edilmelidir?

Yaygın karasinekler bağırsak kurtlarını veya bunların yumurtalarını yayabilirler ve dizanteri, gastroenterit, tifo, kolera ve tüberküloz gibi hastalıkların potansiyel taşıyıcılarıdır. Eş düzeyde rutubetli, çürümüş materyaller veya insanlarca tüketilmek üzere saklanan gıda maddeleri olabilecek olan sıvıya dönüştürülebilir yiyecekler üzerinde sık görünürler ve bu yiyeceklerden beslenirler.

Sinekler sindirim sularını ve mide muhtevasını yiyeceklerin üzerine kusmak suretiyle yiyecekleri sıvılaştırırlar. Bu “sıvı” daha sonra emme özelliğine sahip ağız bölümleri tarafından emilir ve sinek bu şekilde patojen organizmaları içine alır ve bu organizmalar diğer yüzeylerle temas halinde transfer edilir veya sinek beneği olarak biriktirilmek üzere bağırsak boyunca ilerleyerek hayatta kalır. Sinek beslenirken veya dışkısını çıkartırken oluşan sinek lekeleri satış noktasında yumurtalar gibi kontamine çiftlik ürünlerin reddedilmesine neden olur. Sinekler ayrıca çöplükler veya hayvan barınakları gibi üreme alanlarından kaynaklanan istilaları içeren önemli problemlere yol açmalarından ötürü çevre sağlığı makamlarının sık şikayet konusu yaptıkları bir konudur.

Daha seyrek görülen karasinekler, yaygın karasineğe göre daha uzun mesafeler uçar ve dinlenmek için daha az zaman harcar. Bu türün dişilerin üreme alanlarına yakın kalma eğilimi gösterirken yalnızca erkekler göç eder. Bu nedenlerden ötürü F. Canicularis, M. Domestica’ya göre hastalıkları yayma düzeyi daha düşüktür fakat büyük popülasyonlar ve benzeri beslenme alışkanlıkları, bu karasineğin hastalık taşıyıcısı olarak önemli bir potansiyele sahip olabileceği anlamına gelmektedir. Bu cins ara sıra bağırsak veya üriner myiasis taşıyıcısı olarak nitelendirilmiştir

Yaşam Devri

Yaygın karasinekler

Dişi karasinekler yetişkin hale geldikten sonra 48 saat içinde yumurta bırakmaya başlar. 1-3 ay süren yetişkinlik döneminde her seferinde 100-150 yumurta bırakarak dört beş kez yumurtlayabilir. İnci beyazı renkli silindirik yumurtalar 1 mm uzunluğunda olup ev atıkları veya gübre gibi rutubetle çürüyen maddelerin üzerine bırakılır. Yumurtalar 8-48 saat kuluçkada kalarak düzgün, beyaz, bacaksız kurtçuk larvasına dönüşür. Bu larvalar ışıktan uzak durarak 21-32˚C arası optimal sıcaklıklarda durmaya çalışır ve 3 ay sonunda 10-12 mm boyunda ergin karasineklere dönüşür.

Yaz mevsiminde larva gelişimi bir kaç gün içinde tamamlanabilir fakat kış mevsiminde bu süre bir aydan uzun olabilir. Larva gelişerek toprak gibi daha soğuk civar alanlara gitmek üzere üreme alanını terk eder. Burada sarı, kahve veya siyah renkli ve 6 mm uzunluğunda pupa olarak gelişme gösterir. Koşullara bağlı olarak 3-4 gün sonra erginliğe adım atar. Komple hayat döngüsü genellikle sıcaklığa bağlı olarak bir ila dört hafta arasında tamamlanır

Büyük popülasyonların gelişmesi için yüksek bir potansiyelin bulunduğu açıktır. Uygun koşullar altında bir sezonda 12 jenerasyona kadar üreyebilirken tropik iklim koşullarında bu üreme oranı daha büyük olacaktır

Daha seyrek görülen karasinekler

Daha seyrek görülen karasinekler kümes hayvanlarının gübrelerinde üremeyi sever fakat rutubetle çürüyen maddelerde de üremektedir. Dişi 10 günlük olduğunda yumurtlamaya başlar. Yumurtalar muz şekillidir. 1mm uzunlukta olup sıvı ortamda yüzmeye yardımcı olan bir çift boylamasına çizgiye sahiptir. Yassı, bacaksız, gri-kahve renkli kurtçuklar 24-48 saat kuluçkada kalır. Sırt alanlarındaki kıllı kabarcıkların yarı sıvı ortamlarda ilerlemeye ve yüzmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Kuluçkadan yeni çıkan larva uygun nitelikte bir yiyeceğe girmeden önce sıklıkla bir süre etrafta dolanır. Larva gelişimi en az 8 gün sürmektedir ve bu süre zarfında larva üç evreden geçer ve son olarak 6 mm’lik bir boya erişir. Pupa evresi daha kuru bir yer gerektirir ve en az 10 gün sürer. Daha soğuk koşullarda daha uzun sürmesine karşın yumurtadan erginliğe geçiş 3 hafta alır

Kontrol Yöntemleri

Karasinekler hızlı, verimli üreme alışkanlıklarına ve yüksek morbiliteye sahiptir. Karasineklerin hayat döngüsünü kırmak için kontrol yöntemleri larvaları ve ergin karasinekleri ele almalıdır.

a) Hijyen/yönetim

Potansiyel üreme alanları ve gıda kaynaklarının sınırlandırılabilmesi için yeterli düzeyde hijyen gereklidir.

Evsel çöpler: evsel çöpler iyice kapatılmış çöp kutularında muhafaza edilmeli ve fazla bekletilmeden tasfiye alanlarına nakledilmelidirler. Yüksek risk taşıyan materyaller torbalarda tutulmalı ve mümkün olan her durumda yakılmalıdır. Çöplükler en az 230 mm (9 inç) derinlikte toprakla örtülmeli ve daha sonra sıkıştırılmalıdır. Bu uygulama erginlerin ortaya çıkmasını asgariye indirecek ve larvaların hayatta kalamayacağı fermentasyon sıcaklıklarını artıracaktır.

Çiftlik gübreleri: Özellikle sızıntı yapan sulardaki besin maddelerinin ideal, rutubetli üreme koşullarını oluşturduğu kümeslerde olmak üzere gübreler mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Hayvan gübrelerinin saklanmasında kullanılan biyotermik yöntem, gübrelerin bir küp şekilli yığın halinde sıkıştırılmasını içermekte olup özellikle at gübreleri için uygun bir yöntemdir. Bu saklama şekli gübreliklerde larva için öldürücü olan bir örnek, kalıcı bir fermentasyon sağlar. Ayrıca yumurta bırakılmasının önlenmesi ve fermentasyon ısısının korunması amacıyla yığınların örtülmesi için katranlı muşamba da kullanılabilir

1.18 mm çapında delikli karasinek telleri (temizlik için kolaylıkla çıkartılabilir), perdeler, cibinlikler veya kauçuk kanatlı kendinden kapanan kapılar kullanılarak ergin karasineklerin binalara girmesi önlenebilir.

b) Insektisitler

En iyi sonuçları elde etmek için rezidüel özellikli insektisit ve karasineklere karşı çekici özellikte yemler içeren entegre kontrol yöntemi iyi hijyenle birlikte uygulanmalıdır.

Comments are closed.

Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Cami Halısı Camilerimizin zeminlerine döşenen ve girişte insanların ilk gözüne çarpan dekor ürünüdür. Bunun için doğru renk desen ve motifte ve en kaliteli halı seçmek bizim için önemlidir. Üretimini yaptığımız cami halıları birbirinden farklı renk motif ve iplik çeşidine kadar çok fazla çeşit içermektedir. Amacımız; Camilerin iç mimarisinin rengine ve dokusuna yakışacak türde en uygun halı bulmaktır. Cami Halıları, cemaatin rahat ibadet edebilmesi ile beraber betonarme zeminin kaplanması düşünülerek üretilen bir halı türüdür. Halının cami halısı olması için gerekli birkaç husus var. Bunlarda en başı kaliteli bir iplikten üretilmesidir. Cami halısındaki bu kalite ise halının dokumadaki sıklığına bağlı. Cami halılarının kaliteli olmalarının bu denli önemli olmasının altında yatan unsursa kullanım amacındadır. 7/24 halka açık bir yerin olan estetik görünmesiyle beraber konforu da cami için büyük önemlidir. Bu noktada cami halısı üzerinde ki desenler sade olmalıdır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Salda Gölü, turkuaz tutkusu olan herkesin yoluna çıkmak zorunda olduğu bir yerdir. Bir krater gölü olan Salda suları, camın karnından başlar ve en derin yerlerde çivit mavisi oynar. Ve bunda çok gizemli bir şey var. Kasesi volkanik bir patlama ile oluştuğundan mavisi derin ve 184 metre derinliğinde Türkiye’nin en derin göllerinden biridir. Salda’nın beyaz bir kaya sahili var. Uzaktan kaya sanıyorsunuz ama onu aldığınızda kolayca yenilebilen beyaz bir tortu olduğunu görüyorsunuz. Bilimde stromatolik kayalar olarak bilinen bu yapılar Mars’ta da bulunur, bu nedenle kızıl gezegenin milyonlarca yıl önce Salda’ya benzediği düşünülmektedir. Mars’ta zaman içinde nehirler ve göller olduğunu gösteren izler var. Şu ana kadar, Salda yerlilerin piknik yapmaya geldiği bir yer. Eskiden insanlar sık sık dışarı çıkmıyorlardı. İlginç bir şekilde gelenler daha fazla yabancı turist olurdu. Bu yıl, motorcular motosikletçilerin, bisikletçilerin yeni radarına girmeye başladı. Tekne kiralayıp kürek çekebileceğimizi söylediğimizde hiçbir şey bulamadık. Ama balon turizminin yakında başlayacağına dair söylentiler var. Özetle, satın alabileceğiniz bir hizmet yok, ziyaret edecek bir yer yok. Salda’da ne kadar eğlendiğiniz, ne kadar eğlendiğinize çok paralel.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.