+90 216 442 88 99
tarko@tarkohijyen.com

İtalya’da Chikungunya salgına

Geçen ay İtalya’ nın Lazio bölgesinden (Anzio ve Latina kıyılarının yanı sıra Roma şehrini içeren bölge) Chikungunya hastalığı bildirildi. Ay sonuna kadar 183 vaka belirtilse de bunların 109’u dorulanmıştı. Diğerleri hâlâ araştırılıyor.

Chikungunya, virüsle enfekte sivrisinekler tarafından insanlara bulaştırılan viral bir hastalık. Ateş ve şiddetli eklem ağrısına neden oluyor. Kas ve baş ağrısı, bulantı, yorgunluk ve döküntü diğer belirtileri. Eklem ağrısı sıklıkla güçten düşürüyor. Bu nedenle virüs akut, subakut (akut ile kronik arasında) veya kronik hastalığa neden olabiliyor. Hastalığın kendine özgü bir tedavisi bulunmuyor. Tedavide belirtiler hafifletilmeye çalışılıyor. Sivrisinek üreme alanlarının insan yerleşimine yakınlığı Chikungunya için önemli bir risk faktörü.

Chikungunya hastalığı çoğunlukla Afrika, Asya, Amerika ve Hint Yarımadası’nda görülür. Avrupa’daki ilk vaka 2007’de, yine İtalya’ nın kuzey doğusundaki Emilia Romagna bölgesinde bildirilmişti.

Bu salgın sırasında laboratuvar tarafından doğrulanmış 217 vaka vardı. Bir sivrinek türü olan aedes albopictus kaynaklı salgınların Avrupa’da mümkün olduğu anlaşıldı.

Dünya Sağlık Örgütü-, İtalya’nın Lazio bölgesinde yaşayan ve bu bölgeye seyahat edenlere temel önlemleri almalarını öneriyor. Uzun kollu ve paçalı giysiler, sivrisinek ısırığına maruziyetin azaltılması önemli önlemlerden. Kovucular açıkta kalan cilde veya giysilere ürün etiket talimatlarına tam uyacak şekilde uygulanmalı. Kovucular DEET, IR3535 veya Icaridin içermeli. İnsanlar sivrisinek ısırıklarım önlemek için sivrisinek tülü altında uyumak, klima veya pencerelerde sivrisinekler için tül kullanılmalı. Sivrisinek bobinleri veya diğer insektisit püskürtücüler oda içinde ısırılmayı azaltabilir.

sivrisinek biyolojisi ve mücadelesi

Comments are closed.

Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.